Дорожня карта OOO «Софія-Граніт», або Унікальний промисловий симбіоз

Ирина

У підприємства ТОВ «Софія-Граніт», розташованого в Новобузькому районі Миколаївської області, масштабні плани на майбутнє: керівництво націлене не тільки на збільшення обсягів виробництва, а й будівництво доріг, як в Європі.

0 0
Read Time13 Minute, 1 Second

Будівництво доріг в Україні зараз є важливим завданням, тому що автодоріг в країні серйозно не вистачає. Миколаївські і українські автомобільні дороги в свій поточний стан частіше підходять не для свого прямого призначення, а для змагань з подолання смуги перешкод. У деяких автошколах, знаючи цю особливість дорожньої мережі, радять відразу проходити курси екстремального водіння … Навіть державні органи визнають: близько 95% доріг знаходяться в незадовільному стані. У рейтингу країн за якістю доріг, який складається в рамках Всесвітнього економічного форуму, Україна постійно займає останні місця.


Нещодавно в ході участі в заході «Зшити України: безпека, будівництво, фінансування» в Державному агентстві автомобільних доріг Президент України Володимир Зеленський закликав відмовитися від ямкового ремонту, посилити габаритно-ваговий контроль на автомобільних дорогах, забезпечити відповідальність підрядників за якість ремонту доріг, а також активізувати боротьбу з «тендерними тролями».


Крім того, Президент зобов’язав місцеву владу активізувати роботу із затвердження переліку будівництва та ремонту доріг. «Це звучить парадоксально, але нам потрібно будувати для того, щоб зруйнувати. Зруйнувати міф, що Україна і хороші дороги – це несумісні речі », – сказав Глава держави.

Раніше кожна нова українська влада в числі своїх головних пріоритетів називала будівництво доріг європейського рівня. “Як в Німеччині” або “як в Польщі” – це деталі. Головне, що кожен знав або думав, що знав два “секрети” успішної реформи дорожньої галузі. Перший. Накачати галузь грошима. Це так і не вдавалося доки зробити нікому. Другий. Збудувати систему так, щоб корупцію викоренити. Там, де процесом будівництва і ремонту доріг керують менеджери і люди з мізками, робити це останнім часом вдається. Хоча, на жаль, і не стало явищем повсюдним і нормою. Таких позитивних прикладів не так багато, як хотілося б.


Один з таких – в кінці минулого року Служба автомобільних доріг Миколаївської області уклала сім договорів на експлуатацію доріг в зимовий час на загальну суму 19,6 мільйона гривень з ТОВ «Софія-Граніт». Про це свідчать тендери, які містить цей сайт електронних закупівель «Prozorro». У підприємства ТОВ «Софія-Граніт», розташованого в Новобузькому районі Миколаївської області, масштабні плани на майбутнє: керівництво націлене не тільки на збільшення обсягів виробництва, а й будівництво доріг, як в Європі.

Всього три роки тому тут почали будувати під’їзні шляхи до Софіївського гранітного кар’єру і заводів, а також дороги місцевого значення. За цей невеликий проміжок часу зроблено багато: придбана техніка, налагоджена робота дорожніх бригад, освоєна технологія ремонту доріг і як результат – сотні відремонтованих вулиць, тротуарів і кілометри доріг місцевого значення. Працюють сучасні асфальтові і бетонний заводи. Вони обладнані за міжнародними стандартами, а за якістю продукції стежить власна лабораторія, де перевіряється якість продукції, що входить і випускається.

Софіївський гранітний має великі переваги на ринку. Сам добуває сировину, сам робить високоякісну продукцію, сам надає дорожно-будівельні послуги з цін, нижче інших. Унікальність його в тому, що в одному підприємстві знаходиться симбіоз здобичі, виробництва матеріалів і дорожно-будівельних робіт. Такой виробничий альянс – єдиний не лише на Миколаєві.

У нас в гостях Олексій Володимирович Шевченко, заступник директора ТОВ “Софія-граніт”. Поговоримо про головне.

ЧЕСНІ ТЕНДЕРИ

– Фірма “Софія-граніт” виграла тендери майже на 20 мільйонів гривень на зміст доріг. Олексій Володимирович, в чому секрет такої перемоги? – Секрету немає, є переваги: власна сировинна база і внутрішня інфраструктура, що дозволяють перетворювати сировину на кінцевий продукт без посередників. Вигідна географічна складова також грає велику роль. – Правда, що на півдні України, на Миколаєві, останнім часом спостерігалися серйозні битви за дорожні тендери? З чим це пов’язано? – За роботу на дорогах завжди йшла боротьба, і це природний процес. Що стосується півдня України – це занадто узагальнене поняття. У Херсонській і Одеській областях стан доріг в корені відрізняється від Миколаївської. Сталася зміна влади. Область ожила і почала дихати. Тому на контрасті спочатку нерівних умов став помітний подібний стрибок в розвитку і бажанні поборотися за можливість виправити ситуацію.

И. П. Негулевский в період виборної кампанії у Верховну Раду заявляв, що систему “Прозорро” слід було б перейменувати в “Каламутно”. А сьогодні, коли у “Софии-Гранит” такий зліт, такий прорив у виграші тендерів, багато ЗМІ ставлять питання: чи дійсно все справедливо, прозоро і чесно? – Зліт – це голосно сказано. Те, що ми бачимо – результат колосальної праці керівництва ТОВ “Софія-граніт” і усього колективу в цілому. Накопичені професійні досвід і матеріально-технічний ресурс підприємства сьогодні дають можливість проявити себе. Оскільки в дорожню структуру повертається дух здорової і справедливої конкуренції, – це і дозволяє діяти прозоро і чесно. – Скажіть, які факти говорять самі за себе, що це перші тендери, проведені чесно? Наскільки вони відповідали українському законодавству, духу конкуренції і змагальності?

Головним фактом є і буде мінімізація витрачання бюджетних коштів, виділених на ремонт доріг в Миколаївській області. Наше підприємство пропонує договірні ціни значно нижче пропозицій інших учасників торгів. Цього вдається досягти по засобах власної сировинної бази і хорошого географічного розташування. Економія досягає 20 і більше відсотків. Думаю, подібних прикладів не багато в сучасній історії будівництва і ремонту доріг на Миколаєві.

Конкретизуйте, будь ласка, скільки бюджетних коштів платників податків економлять пропозиції “Софии-Гранит” порівняно з програвшим “Николаевоблавтодором”? – Якщо підсумовувати договірні ціни, запропоновані ТОВ “Софія-граніт” і відповідно ГП “Миколаївський облавтодор”, заявлені в позначених семи тендерах, а після порівняти, то різниця складе близько 4,5 мільйонів гривень. Думаю, це істотна економія для бюджету області. – Служба автодоріг Миколаївській області уклала сім договорів з ТОВ “Софія-граніт” на зміст доріг. Які дороги увійшли до цього списку і що робиться підприємством в цей зимовий період з першого січня по 31 березня?

До списку увійшли ділянки трас Н- 11 (Дніпро – Миколаїв), Н- 14 (Александровка – Кропивницкий – Миколаїв), Р- 55 (Одеса – Вознесенск – Новий Буг) і Т- 15-10 (Арбузинка – Еланец – Нова Одеса). Вже закінчені роботи по забезпеченню проїзду на ділянці Н- 11 Казанчика – межа з Дніпропетровською областю, ділянки Н- 14 і Р- 55 (Воссиятское – Еланец). Також на ділянках трас Н- 11 і Н- 14 зараз проводиться ямковий ремонт холодними асфальтобетонними сумішами, розробленими для використання за несприятливих погодних умов. Хочу звернути увагу на те, що назва тендеру не описує діяльність підрядника. У кожному тендері є технічне завдання з видами робіт, об’ємами і прив’язкою до певних координат. Те, що в заголовку є присутньою фраза “експлуатаційний зміст”, не зобов’язує нас, приміром, боротися з ожеледдю і нести відповідальність за його наслідки. Підрядник діє строго у рамках інструкцій замовника.

В Україні поширена практика, коли одну дорогу ділять на невеликі відрізки по 20 – 40 метрів, обходячи тендер, і віддають одному підрядникові. Це норма нашого житія-буття або грубі порушення чиновників?

Гадаю, подібні прийоми зараз не актуальні. Набагато більшої шкоди інфраструктурі області завдають багатомільйонні тендери, куди молоді і перспективні фірми уклинитися просто не можуть. На мою думку, тендери потрібно формувати дробовими ділянками, щоб раціонально розподіляти зусилля, час і засоби. Поясню, що я маю на увазі. Припустимо, в районі є компанія, яка готова взятися за ремонт доріг, що пролягають через вказаний район або знаходяться на його території. І якщо тендерна пропозиція охоплює декілька районів і за договірною ціною складає сотні мільйонів, то така компанія вже заочно програє в цьому тендері. Разом з цим, підрядник, що переміг, доставлятиме матеріали, необхідні для виконання робіт, на великі відстані і тим самим збільшувати часові рамки виконання робіт, а також їх загальну вартість.

ЕКСПЛУАТАЦІЙНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ДОРІГ

– Чи Дійсно ТОВ “Софія-граніт” є єдиною компанією, яка може повноцінно проводити експлуатаційне обслуговування доріг? Чи все є для цього? Як йдуть справи з матеріально-технічною базою, технікою, фахівцями?

Я б не говорив таких гучних фраз, як “єдина компанія”. У Миколаївській області багато гідних фірм, які якісно виконують дорожні роботи. І у даному контексті вірніше було б сказати, що ТОВ “Софія-граніт” є одним з тих, яке може робити експлуатаційне обслуговування доріг. Наше підприємство вийшло на дорожній ринок зі своїми вигідними пропозиціями, і з цим, безумовно, варто вважатися. У сегменті нашого регіону з цінами, запропонованими ТОВ “Софія-граніт”, важко конкуруватиме. На підприємстві сформований штат кваліфікованих співробітників як фахівців, так і технічних працівників, які щорічно проходять підвищення кваліфікації. Матеріально-технічна база підприємства представлена широким набором необхідної техніки. У розпорядженні є два асфальтобетонні заводи, а також – бетонний. При цьому автопарк промислової техніки розширюється і тим самим росте виробнича потужність підприємства.

Які завдання і на що націлено сьогодні керівництво підприємства ТОВ “Софія-граніт”? – Головна мета і завдання – довести свою здатність якісно і ефективно виконувати дорожно-будівельні роботи, приносячи при цьому реальну користь регіону, в якому ми живемо і працюємо.

ЗАВЖДИ ВИПЕРЕДЖАЙ!

– Хто все-таки є зараз власником компанії? У різних ЗМІ суперечлива інформація. Адже від лідера підприємства залежить багато що і, передусім, ліміт довіри : чи виправдаються очікування николаевцев?

– ТОВ “Софія-граніт” – одно з підприємств, власником якого фактично є Віталій Геннадьевич Шевченко. Що стосується юридичного аспекту, то на сьогодні, згідно з даними, що містяться в державному реєстрі юридичних осіб, єдиним учасником підприємства ТОВ “Софія-граніт” значиться И. П. Негулевский. У липні місяці 2019 року він був обраний народним депутатом України. У зв’язку з цим і відповідно до Закону України “Про попередження корупції” И. П. Негулевский передав підприємство ТОВ “Софія-граніт” і свої корпоративні права, згідно з відповідною угодою, в управління Н. Н. Соснову.

Новий директор Микола Миколайович Соснов вже зарекомендував себе як відповідальний і компетентний керівник. До того ж він є “корінним жителем” Миколаєва і, можна сказати, душею хворіє за свій рідний край. – чи Залишається у Віталія Геннадьевича Шевченко в пріоритетах його девіз “Хочеш перемогти, працюй на випередження”. І як він виправдовується на ділі? – Так, це один з девізів нашої команди. На ділі він реалізується таким чином, що ми концентруємо свої зусилля і увагу на власному розвитку і зростанні, щоб йти попереду, брати на озброєння краще, прогресивніше, випереджати події і конкурентів, приймати самостійні рішення. Приклади ж інших компаній розглядаємо як досвід, якому можна вчитися і робити висновки. Досконалості немає межі.

ГАРАНТІЇ ГРУНТОВНІ

– Вже більше трьох років “Софія-граніт” серйозно займається ремонтом і будівництвом доріг. Що зроблене за цей час? Наскільки якісно відремонтовані або побудовані вами дороги? – За цей час були ув’язнені і виконані договори з сільськими радами, районними і міськими адміністраціями, адміністраціями ОТГ і приватними особами. Що стосується, наприклад, Нового Буга, то ми практикуємо прийом робіт і контроль їх якості депутатською комісією навіть після деякого часу. Основним каменем спотикання між нами і замовниками завжди стає дефіцит бюджету. Від тимчасових варіантів намагаємося йти. Більшість доріг знаходяться в дуже зношеному стані. При виконанні ямкового ремонту на дорозі з’являються нові осередки руйнування, що псує загальну картину і нашу репутацію. При цьому у своїй роботі орієнтуємося на якість виконання робіт, а не їх кількість.

Гарантії на дороги з’явилися в 2018-му: п’ять років – на середній ремонт, десять – на капітальний. “Софія-граніт” завжди виконує свої гарантійні зобов’язання по ремонту дороги? – Починаючи з 2018 року уряд ввів жорсткіші вимоги до підрядників. А саме: по усіх контрактах на середній ремонт доріг встановлена гарантія не менше 5 років, на капітальний ремонт доріг – не менше 10. Це європейські вимоги по гарантійному обслуговуванню доріг. Збільшення термінів гарантійного обслуговування має своїй на меті формування відповідального відношення до виконання робіт. Відносно нашої фірми об’єктивно розуміємо, що зараз на ринку дорожно-будівельних робіт наше підприємство все ще знаходиться у стадії розвитку і становлення. У зв’язку з цим ставимо перед собою завдання зарекомендувати себе надійним підрядником. Тому гарантії даємо грунтовні і ретельно стежимо за їх виконанням.

Скажіть, будь ласка, підрядникові, мабуть, невигідно ремонтувати дорогу під гарантію 5 – 10 років, якщо на ній немає вагового контролю? – Виведення абсолютно вірне. Часто на дорогах загального користування боляче спостерігати переобтяжені зерновози, які везуть по 60 і більше тонн продукції за один рейс. Дуже сподіваємося, що Державна служба України по безпеці на транспорті посилить контроль вантажоперевезень. З іншого боку, було б добре переглянути підхід до будівництва доріг і, як наслідок, їх ресурс і здатність, що несла. Адже багато в чому ціноутворення залежить від вартості вантажоперевезень, як сировини, так і готового продукту.

Які дорожно-будівельні матеріали випускає “Софія-граніт”? Які їх якість і ціна? Назвіть основних покупців. – ТОВ “Софія-граніт” спеціалізується на випуску щебеневої продукції, товарного бетону і всіляких асфальтобетонних сумішей. На підприємстві є власні лабораторії для контролю якості продукції, що випускається. Що стосується цін, то вони позначені на нашому офіційному сайті sofia – granite.com.ua (Софіївський гранітний кар’єр). Серед основних покупців нашої продукції хочеться виділити такі організації, як ТОВ “ДС “Альтком”, ТОВ “Ростдорстрой”, ТОВ “СУБП “Белавтодор-Україна”.

СТРОИТЬ НА ДЕСЯТИЛІТТЯ

– Олексій Володимирович, назвіть, будь ласка, основні умови розвитку дорожньої інфраструктури Миколаєва і України. – Згідно з даними аудиту в рейтингу доріг України Миколаївська область займає одно з нижніх місць. До того ж Україна входить в десятку аутсайдерів за якістю доріг у світі. Щоб вирішити проблеми, досить виключити крадійство на об’ємах і цінах, максимально скоротити відстань між замовником і виконавцем, чесно проводити тендери з незалежним контролюючим комітетом, впровадити автономний техконтроль і передавати відремонтовані ділянки доріг окремим дорожно-эксплуатационным підприємствам, які їх обслуговуватимуть.

Давайте будувати такі дороги, які десятиліттями без проблем витримуватимуть навантаження від вантажних автомобілів з повним завантаженням, на яке вони, між іншим, розраховані! Звичайно, будівництво такої дороги буде довше і дорожче. Але зворотний бік медалі – адекватні ціни на паливо, медикаменти, продукти харчування і інші речі, які роблять наше з вами життя комфортніше. Керівництво “Софии-Гранит” має придбаний в Європі досвід в системі будівництва доріг. Наприклад, при будівництві німецьких доріг використовується так звана “подушка”, яка складається з декількох шарів і досягає двох метрів. А в США більшість доріг побудована з бетону. Попри те, що такий спосіб будівництва вимагає більше часу, саме він відрізняється своєю міцністю.

При будівництві ж бетонного автобана в Австрії на “подушку” укладається добре відомий нам звичайний асфальт. Але він виконує функцію, що не несе, а функцію гідроізоляції і амортизації. Після цього – два шари бетону, причому процес укладання супроводжується автоматичним подовжнім і поперечним армуванням. Крім того, уся дорога пронизана термокомпенсаторами з гумовими заглушками і високотехнологічною системою дренажів. А стічні води, що пройшли через дорогу, проходять триступінчате очищення. Після такого видовища, частенько, будівництво бетонних трас в Україні виглядає поки що примітивно, і викликає скепсис.

Також зараз існують спеціальні модифікуючі установки, що дозволяють дотримуватися технологій модифікації бітуму. Таким чином, можна не боятися експлуатувати дороги в жару. У нас же в результаті неналежного підходу не лише до будівництва, але і до експлуатації доріг ми отримали цілком закономірний результат – тисячі кілометрів розрухи. Тому не можна гнатися за дешевизною і ставити в пріоритет тимчасові заходи рішення проблем. Звичайно, європейські технології дорогі, проте результат їх застосування багаторазово перевершує класичний метод будівництва асфальтових доріг за показником “ціна – ресурс”.

НОВЕ ЖИТТЯ ДОРОГАМ

– І на завершення бесіди: які амбітні плани “Софии-Гранит” на 2020-ій? Підприємство готове за рік на Миколаєві побудувати сучасні якісні дороги? Які гарантії даєте, що так і буде? – В планах нашого підприємства – щільна робота, зміцнення своїх позицій на ринку, розширення матеріально-технічної бази і, звичайно, розвиток регіону. Ми намагаємося тверезо дивитися на речі. Братися за усю область зараз було б самовпевнене з нашого боку. Є компанії, які у своєму регіоні можуть показати високу ефективність, проте відновити за рік усі дороги Миколаєва – звучить голосно для кожної дорожно-будівельної організації. Такого масштабу мета досяжна за умови ретельної і тривалої підготовки, об’єднання зусиль багатьох дорожно-будівельних компаній і, звичайно, безперебійного бюджетного фінансування.

У свою чергу, ТОВ “Софія-граніт” готова всіляко сприяти відновленню доріг в Миколаївській області і тим самим розвитку регіону.

Від редакції.

Приклад Софіївського гранітного кар’єру переконує: український бізнес здатний ініціювати впровадження інноваційних проектів, а також стверджувати головне – розвиток економіки. Колектив підприємства переконаний, що якщо тендери на ремонт доріг в Миколаївській області проводитимуться чесно і грамотно, то це забезпечить розвиток не лише Від редакції. Приклад Софіївського гранітного кар’єру переконує: український бізнес здатний ініціювати впровадження інноваційних проектів, а також стверджувати головне – розвиток економіки. Колектив підприємства переконаний, що якщо тендери на ремонт доріг в Миколаївській області проводитимуться чесно і грамотно, то це забезпечить розвиток не лише Новобугского, Казанковского, Баштанского, Еланецкого і Вознесенского районів. Адже на Софіївському кар’єрі комплексно роблять продукцію для ремонту дорожнього полотна, як це давно прийнято і робиться за кордоном.

Від знайомства з фірмою ТОВ “Софія-граніт” залишається обнадійливе враження. Є в Україні ефективно працюючі підприємства. Є керівники, здатні організувати виробництво на високому європейському рівні. За такими компаніями і людьми, як Віталій Шевченко, майбутнє України. Він інвестує в економіку нашої країни, в сучасні технології, які застосовуються на усіх його підприємствах. І доки держава обіцяє, Софіївський гранітний кар’єр власними силами дає нове життя дорогам!

Світлана ЧЕПУРНЕНКО

ЮЖНАЯ ПРАВДА

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Залишити відповідь

Next Post

Голова та старости Вільнозапорізької ОТГ обговорювали план соціально-економічного розвитку громади

Під час зустрічей було обговорено поточні проблеми на території громади, стан автомобільних доріг та вулиць, необхідність налагодження комунікаційних мереж у населених пунктах, водозабезпечення, показники податкових надходжень до місцевого бюджету та перебіг кампанії декларування громадянами своїх доходів зокрема.