На Миколаївщині місцеві організації трьох партій недотримались гендерних вимог

Юрий

У списках кандидатів у депутати від місцевих осередків партій «Миколаївці», ВО «Батьківщина» та Аграрна партія України, які були подані до Миколаївської районної, Кривоозерської селищної та Миколаївської обласної територіальних виборчих комісій, недотримані гендерні квоти. Дві комісії прийняли позитивне рішення про реєстрацію списків. Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ.

0 0
Read Time5 Minute, 48 Second

У списках кандидатів у депутати від місцевих осередків партій «Миколаївці», ВО «Батьківщина» та Аграрна партія України, які були подані до Миколаївської районної, Кривоозерської селищної та Миколаївської обласної територіальних виборчих комісій, недотримані гендерні квоти. Дві комісії прийняли позитивне рішення про реєстрацію списків. Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ.

26 вересня під час засідання Миколаївської районної територіальної виборчої комісії розглядалось питання реєстрації списків кандидатів у депутати Миколаївської районної ради. Місцева організація політичної партії «Миколаївці» подала документи до Миколаївської районної територіальної виборчої комісії 24 вересня, про що свідчить запис у журналі вхідної документації. Так, 26 вересня, ознайомившись із єдиним виборчим списком місцевого осередку політичної партії «Миколаївці», комісія зазначала, що у п’ятірці з 16 по 20 номери − чотири особи чоловічої статі та одна жіночої, а в першому територіальному списку номери двох п’ятірок відповідають нормам Виборчого кодексу України, а от кандидати під номерами 11 та 12 однієї статі. Всього в першому територіальному списку 12 осіб.

Голова Миколаївської районної територіальної виборчої комісії Євген Христинюк запропонував прийняти рішення про відмову в реєстрації кандидатів через порушення порядку висування кандидатів, встановленого Кодексом. Із присутніх на засіданні 10 членів комісії рішення підтримали дев’ятеро, один утримався, рішення не було прийняте. Комісія відклала розгляд цього питання, мотивуючи тим, що це не є порушенням п’ятиденного терміну, відведеного на реєстрацію або відмову у реєстрації.

На черговому засіданні 28 вересня комісія знову розглянула питання про реєстрацію кандидатів від місцевого осередку політичної партії «Миколаївці». На початку засідання голова Миколаївської районної територіальної виборчої комісії Євген Христинюк повідомив, що 27 вересня потенційний кандидат Ілля Степанюк від місцевої організації політичної партії «Миколаївці», який в єдиному виборчому списку партії був під №17, особисто приніс заяву з проханням відкликати свою попередню заяву про згоду балотуватися від партії, про що є відповідний запис у журналі вхідної документації.

Таким чином, зі слів голови виборчої комісії, питання про порушення гендерної квоти в єдиному виборчому списку партії «Миколаївці» не є таким, що відповідає дійсності. У той же час член комісії Андрій Науменко наголосив, що відкликання заяви про згоду балотуватися не змінює черговість інших кандидатів у єдиному та територіальних списках кандидатів, в цьому випадку в п’ятірці з 16 по 20 залишається три чоловіки та одна жінка, а в територіальному списку №1 порушено черговість включення осіб різної статі кандидатів за номерами 11 та 12. Незважаючи на це зауваження, голова комісії запропонував зареєструвати єдиний та територіальний списки політичної партії «Миколаївці». З 12 членів виборчої комісії, присутніх на засіданні, 10 підтримали рішення, один був проти, ще один утримався. Рішення про реєстрацію кандидатів від політичної партії «Миколаївці» було прийняте.  

У Кривоозерській селищній територіальній виборчій комісії теж склалася подібна ситуація. Як повідомила спостерігачу ОПОРИ голова комісії Марина Зіновкіна, 28 вересня члени ТВК прийняли рішення про прийняття подання на селищного голову та кандидатів від партії «Батьківщина». Десятеро з 12 присутніх проголосували «за».

Однак під час прийняття подання комісія не звернула увагу на гендерну невідповідність і не попередила про це уповноважену особу від ВО «Батьківщина». А під час засідання, коли помітили невідповідність у п’ятірці на третьому окрузі, прийняли рішення відмовити в реєстрації кандидатам у депутати, зареєстрували лише кандидата на селищного голову. Та заступниця голови комісії Неоніла Єрмакова (від ВО «Батьківщина») 28 вересня під час відсутності голови ТВК зібрала позачергове засідання, щоб відмінити попереднє рішення. Проте члени комісії не знайшли підстав для відміни рішення.

Кілька членів ТВК наполягали, щоб саме голова ТВК зібрала засідання і поставила на голосування відміну попереднього рішення. 30 вересня на засідання прибули семеро із 13 членів комісії. За пропозицію внести зміни до постанови від 28 вересня, відмовивши лише кандидатам у третьому територіальному окрузі, де була порушена гендерна квота (у територіальному списку було чотири чоловіки і одна жінка), і зареєструвати кандидатів по першому і другому округам члени комісії проголосували одноголосно, повідомляє спостерігач ОПОРИ.

26 вересня Миколаївська обласна територіальна комісія розглянула питання про реєстрацію кандидатів у депутати Миколаївської обласної ради від місцевого осередку політичної партії Аграрна партія України. З 14 присутніх на засіданні членів комісії, «за» проголосували 13. Відповідна постанова була розміщена 29 вересня на сайті Миколаївської обласної виборчої комісії. До постанови додавалися єдиний та  територіальний виборчі списки кандидатів.

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували єдиний список кандидатів від Аграрної партії та виявили ймовірне недотримання гендерної квоти. Перша сімка кандидатів – виключно чоловічої статі, що має ознаки порушення Виборчого кодексу України.

Голова Миколаївської обласної ТВК Федір Барбалат у коментарі спостерігачу ОПОРИ назвав це помилкою комісії під час перевірки поданих документів. Причиною цього вважає стислість строків, відведених на опрацювання документів.

А 24 вересня Снігурівська міська територіальна виборча комісія зареєструвала список кандидатів від партії «Опозиційна платформа – За життя» в Снігурівську міську раду, в якому був порушений порядок висунення цих кандидатів, зокрема не дотримана гендерна квота. 30 вересня Миколаївський окружний адміністративний суд скасував постанову Снігурівської міської ТВК про реєстрацію кандидатів партії «Опозиційна платформа – За життя». Про це спостерігачу ОПОРИ повідомив кандидат у депутати від партії «Слуга народу» Денис Дарбінян. Частина 9 статті 219 Виборчого кодексу України (далі – Кодекс) передбачає, що під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п’ятірці (місцях з першого по п’яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі). У разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п’яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку.

Відповідно до частини 6 статті 227  Кодексу територіальна виборча комісія не пізніш як на п’ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації. 

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 230 Кодексу територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Дмитро Баштовий, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Миколаївській області

тел.: +380634171339

e-mail: [email protected]

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Залишити відповідь

Next Post

05 жовтня в Миколаївській області набув чинності новий розподіл рівнів епідемічної небезпеки поширення COVID-19

«Помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки встановлено на території м. Миколаєва, «жовтий» рівень встановлено на території м. Вознесенська, Березанського, Веселинівського, Вітовського, Кривоозерського та Миколаївського районів області, згідно з рішенням Державної комісії з питань ТЕБ та НС від 01 жовтня 2020 року. Враховуючи це рішення, 02 жовтня 2020 року регіональною комісією з питань […]