Дослідження археологічного об’єкту “Софіївський змій” в РЛП “Приінгульський”

Яна Хижняк

На території регіонального ландшафтного парку «Приінгульський» з’явився ще один унікальний об’єкт – Софіївські змії.

0 0
Read Time1 Minute, 45 Second

29 червня – 1 липня на території регіонального ландшафтного парку «Приінгульський» проведено знакову для нас археологічну роботу з уточнення розташування та додаткового дослідження окремих археологічних пам’яток. Це – краєзнавчий напрям діяльності нашої установи – джерело інформації для змістовного наповнення екскурсій.

Дослідження проводили археологи з Миколаєва Нікітін В.І. та Лазаренко Ю.Г. за активної участі співробітника наукового відділу парка Генчева В.В., директора парка Куценка С.В. Варто зазначити, що Нікітін В.І. брав активну участь в археологічних дослідженнях Новобузького району ще з середини 60-тих років минулого століття. В його доробку робота у складі експедиції під керівництвом Шапошнікової О.Г., про яку вже йшлось на сторінках Новобузької районної газети «Вперед» – відкриття декількох первісних стоянок на р. Сагайдак, розкопки кургану біля с. Кам’яне, знахідки з якого стали експонатами районного музею.

Першого дня було уточнено місцезнаходження деяких пам’яток на річці Сагайдак. На жаль, частина з них, внаслідок утворення Софіївського водосховища та підняття рівня води, опинилась під водою.

Наступного дня було завершено дослідження об’єкта під назвою «Софіївський Змій», як його називали місцеві жителі (це, власне й було основним завданням). Ще минулого року ці ж дослідники довели, що йдеться не про одного «змія», а про чотирьох – двох великих, загальною довжиною (18,5 !!! м – підсумкові дані), з отвором між ними, та двох малих по одному метру завдовжки. Причому на контурах малих змій також знаходяться отвори, які дослідники інтерпретують як отвори для збирання жертовної крові. Відповідне повідомлення було здійснене на ХІ Миколаївській обласній краєзнавчій конференції. Тепер було розчищено від завалів, що виникли внаслідок господарської діяльності гранітного кар’єра, всю територію пам’ятки. Велику допомогу дослідникам надали вчитель історії Софіївської школи Едуард Лопатко та його друзі – Давид Гаврющенко та Сергій Лущенко.

Даний об’єкт – унікальний в світовій практиці. За твердженням доктора історичних наук В.Г. Лазоренка, фахівця в даній галузі, аналога горизонтального розташування таких петрогліфів (малюнків на камені) не зафіксовано. Попереду робота з його наукового опису, занесення в державний реєстр пам’яток археології (процес розпочато) та роботи з упорядкування території довкола з метою недопущення повторного засипання пам’ятки землею.

на території регіонального ландшафтного парку «Приінгульський» з’явився ще один унікальний об’єкт – Софіївські змії.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Залишити відповідь

Next Post

Цього року районні та міські лікарні України отримають 210 нових комп’ютерних томографів

Міністерство охорони здоров’я покращує матеріально-технічне забезпечення міських та районних лікарень України, які визначені опорними. Уже цього року відповідні заклади отримають 210 комп’ютерних томографів.