Історична пам’ятка Новобужжя. ” Гортає пам’ять свої жалобні сторінки»
Людство ніколи не забуде ІІ Світову війну. Хочеться вірити, що це так, що принаймні ми, українці, ніколи не забудемо, бо дуже високою ціною оплачена Велика Перемога, наша воля і щастя.
Немає такого села, міста, району, який би не поніс цих страшних втрат.
Для Новобузького району – це понад 3 тисячі закатованих і розстріляних у Вірчиній балці і протитанковому рові, 4272 – вигнано в неволю, 2752, які загинули на полі бою, померли від ран або пропали безвісти на фронтах війни.
У 1941 році Новобузький район захищали війська 18 – ї армії, другий кавалерійський корпус, батальйон Одеського піхотного училища. Але сили були нерівні.
У серпні 1941 року окупанти захопили Новий Буг і встановили окупаційний режим на території всього району, який тривав 936 жахливих днів. У перші дні окупації нацисти повісили 50 чоловік із числа активістів і довго не дозволяли їх знімати із шибенець – це була помста за виявлену непокору. Були спалені універмаг, аптека, військкомат, загс, інкубаторна станція, розграбовані магазини, склади, громадські будівлі.
2752 новобужанина, жителя району, проковтнула війна. Ця цифра взята з Книги Пам’яті України. Всього 53 дні було у Новобузького райвійськкомату, щоб провести мобілізацію чоловіків і відправити їх на війну….
…Гірка пам’ять війни ніколи не згасне. Вона ятрить мозок, збуджує уяву. Не йдуть з пам’яті скалічені душі людей. Не залишають серце полеглі побратими. І гортає пам’ять свої жалобні сторінки… Великими є жертви принесенні народам в ім’я Перемоги . Майже кожна родина втратила рідного або близького,була обпалена війною. Ніколи не стихне біль втрат, скорбота по полеглим. Але без героїчного життя, відданого Батьківщині, не було і перемоги…
Ми з вами живемо в Україні,тому маємо знати й шанувати історію,традиції та культуру нашої держави. І в цей нелегкий час,коли точаться бої на сході України, ми маємо бути справжніми патріотами, відстоювати єдність, суверенітет і незалежність України. Тож бажаю нам усім миру, спокою та світлого майбутнього! А найголовніше, що несе наша робота – це усвідомлення дітьми того, що історією українського народу варто пишатися, що наш народ завжди готовий героїчно відстоювати улюблену Батьківщину незалежно від політики і економіки в країні.
Спільний проект творчого об’єднання ” Пошук” НЦПРДЮ та Новобузької ЗОШ №4.
Всеукраїнська краєзнавча експедиція
учнівської молоді « Моя Батьківщина – Україна»
напрям: «З попелу забуття».Свідчення учителя Євдокії Яківни Завірюхи